Actualitat

Obertes les inscripcions per a l’Especial Dansa de Tarragona el 19 de març

14/02/2024

Ja podeu consultra la llista de peces seleccionades en la modalitat presencial i online

Diverses associacions vinculades al món de la dansa estem treballant amb l’Institut Català de les Empreses Culturals (ICEC) per a donar forma al que serà el nou Mercat Estratègic de la Dansa. Mentre aquest nou mercat pren forma, s’engeguen iniciatives com l’Especial Dansa (ED), una jornada de contractació d’espectacles que es va iniciar l’any 2022 i que retornarà el proper dimarts 19 de març de 2024 al Teatre Tarragona de la ciutat de Tarragona.

Especial Dansa serà biennal i té la intenció de reforçar el mercat intern de la dansa i reactivar-lo, impulsant la distribució territorial d’aquesta disciplina, i connectant a tècnics i tècniques municipals i programadors i programadores d’arts escèniques del país amb els professionals que formen part de l’ecosistema.

Inscripció per a programadors/es

Els programadores i programadores d’arts escèniques interessats a assistir a Especial Dansa ja poden fer la inscripció fins al 12 de març. La jornada és gratuïta i inclou el dinar amb tots els assistents i participants.


Peces seleccionades

Les propostes seleccionades en la modalitat d’exhibició presencial, que presentaran un extracte de 20 minuts de l’espectacle davant dels programadors/es, el dia 19 de març a Tarragona, són:

  • Cia. Sonia Gómez – Calidoscòpica
  • Cia. Gaston Core – The Very Last Northern White Rhino
  • Wonderground Arts del Moviment – After the Rain (Després de la pluja)
  • Toni Mira – TEMPO
  • L’Esbord – L’Hereu Riera
  • LaCerda – El baile de la zurda
  • Zum-Zum Teatre – RHINOS
  • Laura Alcala Freudenthal / LaSubita – POP
  • Silver Drops Dansa – Terra
  • Clémentine & Lisard – La Mecànica de l’Infortuni

Les propostes seleccionades en la modalitat en línia, que es podran veure a la web i al perfil d’Instagram d’Especial Dansa Tarragona a partir del 19 de març, són:

  • Víctor & Raúl Pérez Armero – Rel i Grapa
  • Laia Santanach (Associació Lasanta) – Ballant Ballàvem 
  • La Quebrá – GLÒRIA. An easy and funny work
  • Cia. Miquel Barcelona – Utopia
  • Elvi Balboa – AM I WHAT? 
  • Cia. Silvia Batet – Sacrée
  • Cia. Júlia Godino i Alexa Moya – Tan a Prop
  • Angel Duran Performing Arts – Cowards (covards)
  • Col·lectiu Big Bouncers – PLATA
  • Cia. Vero Cendoya – CICATRIUS (contrapàs de mamuts i altres feres)